Miód manuka, czyli wyjątkowe lekarstwo wśród zdrowej żywności

Miód manuka, czyli wyjątkowe lekarstwo wśród zdrowej żywności

Dla większości z nas będzie to oczywiście egzotyczna nazwa, która będzie wytworem czystej natury. Miód wyglądem nie będzie się odróżniał od innych spożywczych produktów, jednak ma również takie substancje, które są źródłem wielu cennych wartości i naturalnym środkiem stosowanym w medycynie oraz kosmetyce. Czemu więc będzie zawdzięczał swoją wyjątkową moc.

Manuka

Co to takiego?

Manuka to nazwa krzewu, który ma piękne kwiaty, rośnie na ternie Nowej Zelandii oraz w południowych regionach Australii. Nazwa, która może być dla nas obca jest tak naprawdę określeniem dla drzewa herbacianego. Miód manuka to spożywczy produkt, który powstawać będzie z nektaru kwiatów tego krzewu. Warto również dodać, że uprawa manuki odbywa się w ekologicznych warunkach a pola są porośnięte w regionach najczęściej daleko od cywilizacji. Uzyskany w ten sposób nektar będzie miał charakterystyczną barwę, która podobna będzie do miodu gryczanego oraz charakteryzuje się intensywnym smakiem. Ale nie jest to jego tajemnica, która decyduje o wartości.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć o cennych składnikach jakie tam się znajdują. Mamy tam między innymi methylglyoxal, składnik aktywny, który charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Istnienia tej substancji są już dowiedzione i można powiedzieć, że mamy także badania, które potwierdzają jej doskonałość. Ten składnik znajduje się również w przypadku innych miodów, ale tak naprawdę w miodzie z manuki mamy tam zdecydowanie większe stężenie, co świadczy oczywiście o tym, że ten potencjał leczniczy będzie większy.

Właściwości miodu manuka

Przełomowe odkrycie jakie zostało przeprowadzone udowodniło, że miód manuka ma silne właściwości lecznicze i może być stosowany w medycynie. Potwierdzono to późniejszymi badaniami, w których wykorzystywano między innymi miód do gojenia się ran. Udokumentowano przypadku leczenia wrzodów skórnych, ropni czy owrzodzeń a także wpływu na leczenie tasiemca czy też nowotworów piersi, skór czy raka jelita grubego. Dziś już wiadomo, że to właśnie dzięki MGO można oczekiwać się, że poprawi się działanie lecznicze. Do najważniejszych działań zaliczyć należy antybakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne.

Miód leczniczy

Zastosowanie miodu manuka

Miód z manuki dzięki temu może mieć zastosowanie szerokie w codziennym życiu.

Stosuje się go między innymi:

W trakcie leczenia poważnych ran miód manuka może być doskonałym opatrunkiem oraz jednocześnie lekarstwem.

Będzie zapobiegał przenikaniu infekcji i ułatwia gojenie, dzięki odpowiedniemu nawilżeniu.

Będzie chronił przed rozwinięciem się rany i powstaniem blizny.

Ułatwia również oczyszczenie rany.

Dobrze sprawdzi się przy ranach oparzeniowych i owrzodzeniach.

W przypadku zastosowania miodu manuka można oczekiwać, że działaniem antybakteryjnym będzie minimalizował stan zapalny, który może powodować przykre uczucie dla zdrowia.

Będzie chronił przed silnymi reakcjami bólowymi.

Doskonale wpływa również na problemy żołądkowe oraz jelitowe.

Miód manuka będzie hamował wrzody, refluks czy zespół jelita wrażliwego.

Hamuje rozwój bakterii.

Dodatkowo będzie się również sprawdzał w zwiększeniu odporności organizmu, w leczeniu problemów skórnych takich jak trądzik, łuszczyca.

Wykorzystuje się go w leczeniu przeziębień oraz grypy.

Pojawia się przy chorobach gardła, jest skuteczny w usuwaniu osadu oraz kamienia nazębnego.

Miód manuka - dla kogo

Miód manuka poza tym, że ma doskonałe właściwości prozdrowotne będzie także doskonałym produktem spożywczym, który zalicza się do zdrowej żywności. Bogaty skład odżywczy sprawia, żę to produkt rzeczywiście doskonały. Nie ma również żadnych przeciwskazań, by ten miód dawać dzieciom powyżej pierwszego roku życia.

Do tej pory nie ma skutków ubocznych dotyczących spożycia miodu manuka, dlatego uważa się, że to rzeczywiście doskonały produkt, dlatego każdy kto zdecyduje się na jego wykorzystywanie będzie cenił tą wartość jaką za sobą niesie ten właśnie miód. Jeśli chcemy mieć dostępny oryginalny miód powinniśmy sprawdzić czy produkt posiada certyfikat MGO.

Natalia Grabkowska

Redakcja qqweb.pl

Portal poświęcony zdrowemu stylowi życia

Czy warto skorzystać z wyciskarek marki Cooksense?
Dlaczego warto pić świeże soki?
Jak działają wyciskarki?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu

kontakt@qqweb.pl