CDC Ostrzeżenie: Kleszcze przenoszą teraz wirusa bardziej śmiercionośnego niż borelioza

CDC Ostrzeżenie: Kleszcze przenoszą teraz wirusa bardziej śmiercionośnego niż borelioza

Ostatnia aktualizacja 13 czerwca 2017 r.

Liczba kleszczy wzrasta w Kanadzie i USA w obszarze północno-wschodnim i Wielkich Jezior, stawiając więcej obaw przed chorobą z Lyme. Ale, bardziej poważna choroba przenoszona przez kleszcze może się pojawić - jedna, o której wielu nigdy nie słyszało - która może stanowić jeszcze większe zagrożenie.

Wirus Powassan przenoszony przez ukąszenie kleszcza może być śmiertelny

Wirus Powassan jest przenoszony przez wiele rodzajów kleszczy, szczególnie przez kleszcze jeleni i kleszcze ziemne. Borelioza potrzebuje 24 godzin, aby wywołać infekcję po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza, ale wirus Powassan może być przenoszony przez kleszcza w ciągu zaledwie 15 minut i może być śmiertelny.

Objawy zakażenia wirusem Powassan

U wielu osób, które zarażą się wirusem Powassan nie występują żadne bezpośrednie objawy. Okres inkubacji wirusa może wynosić od tygodnia do miesiąca. W przypadku choroby z Lyme okres inkubacji może trwać nawet kilka lat!

Objawy są podobne do objawów boreliozy, ale są bardziej nasilone i obecnie nie ma na nie lekarstwa:

    Gorączka Ból głowy Sztywny kark Wymioty Słabość Dezorientacja Utrata koordynacji Trudności w mówieniu Napady

U 50% osób, które przeżyły zapalenie mózgu mogą wystąpić trwałe objawy neurologiczne, takie jak nawracające bóle głowy, osłabienie mięśni i problemy z pamięcią. Około 10% przypadków zapalenia mózgu kończy się śmiercią.

Po ugryzieniu przez kleszcza zakażonego wirusem Powassan, pacjenci są prawdopodobnie podatni na uszkodzenia neurologiczne z powodu zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, co może prowadzić zarówno do zapalenia mózgu jak i opon mózgowych.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych wirusem tym zaraża się tylko około 50 osób rocznie, w porównaniu z około 20 000 osób, które chorują na boreliozę.

Chociaż zarażenie się tą chorobą może być rzadkie, możliwe śmiertelne i ponieważ objawy mogą być poważne, pomocne jest, aby mieć świadomość, że taki wirus istnieje i może wyrządzić wiele szkód.

Powiązane czytanie: Zwiększ odporność swojego organizmu na wirusy wywołujące choroby.

Obszary endemiczne zarażone kleszczami w Ameryce Północnej

Kleszcze stają się jednym z najszybciej pojawiających się nosicieli chorób zakaźnych w Ameryce Północnej. Ta mapa z 2014 roku pokazuje wysoką koncentrację kleszczy w północnej części Stanów Zjednoczonych, przesuwając się w kierunku południowo-wschodniej Kanady.

Dla osób, które pracują na zewnątrz lub kochają przebywanie na świeżym powietrzu, chodzenie lub biwakowanie w dotkniętych obszarach zwiększy szanse na zarażenie się, czy to wirusem Powassan czy Lyme (Borrelia burgdorferi).

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, urzędnicy zdrowia publicznego zarówno w Kanadzie, jak i w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych twierdzą, że populacja kleszczy rośnie, co może prowadzić do większej liczby wszelkiego rodzaju infekcji przenoszonych przez kleszcze.

Chroń się

Najlepszym sposobem na walkę z kleszczami jest unikanie ich ukąszenia

Najlepszym sposobem na walkę z wirusem Powassan jest unikanie ugryzień przez kleszcze w pierwszej kolejności!

Jeśli wiesz, że będziesz się zapuszczać w lasy lub zarośnięte tereny, gdzie występują kleszcze, oto kilka sposobów, jak możesz się chronić podczas przebywania na świeżym powietrzu:

    Unikaj chodzenia przez obszary zalesione i zakrzewione, z wysoką trawą. Noś jasne ubrania, aby łatwiej dostrzec kleszcze. Noś buty z zamkniętymi palcami i przeciągnij skarpetę przez nogawki spodni. Noś koszule z długimi rękawami lub używaj środków odstraszających owady. Kąp się lub bierz prysznic jak najszybciej po przyjściu z zewnątrz (w ciągu 2 godzin), aby zmyć i znaleźć kleszcze, które mogą na ciebie pełzać. Dokładnie sprawdź dzieci i zwierzęta domowe pod kątem kleszczy, które mogą ukrywać się pod pachami, w uszach i wokół nich, wewnątrz pępka i we włosach. Zbadaj tkaniny i/lub włóż je do suszarki na wysokiej temperaturze, aby zabić kleszcze, jeśli takie są.

Jeśli zostałeś ukąszony

Kleszcze przyczepiają się do skóry. Usuwając je odpowiednio wcześnie - w ciągu 15 minut w przypadku kleszczy zarażonych Powassanem - możesz zapobiec infekcji. Nie należy wpadać w panikę i ścierać lub zgniatać kleszcza, ponieważ może to spowodować oderwanie części gębowej i pozostawienie żądła w skórze. Zgniatanie kleszcza palcami może również spowodować przeniesienie wirusa na palce.

Podobnie jak w przypadku owadów, które gryzą/żądlą, trucizna lub wirus znajdują się w żądle. Możesz ostrożnie usunąć kleszcza, aby zminimalizować skutki ukąszenia.

    Użyj drobno zakończonej pęsety i trzymając ją stabilnie, złap kleszcza tak blisko powierzchni skóry, jak to możliwe. Powoli wyciągnij kleszcza prosto, nie skręcając go ani nie szarpiąc, aby nie dopuścić do pęknięcia części gębowych i pozostania ich w skórze. Jeżeli części gębowe są już pęknięte, postaraj się je usunąć w takim stopniu, w jakim jest to możliwe bez powodowania dalszych uszkodzeń w miejscu ukąszenia. Oczyść miejsce ugryzienia alkoholem lub środkiem dezynfekującym. Nierozcieńczony ocet jabłkowy może również działać jako naturalny środek dezynfekujący. Włóż martwego kleszcza do torebki na kanapki, zapisz datę ukąszenia i zabierz go do lekarza, gdy zaczniesz odczuwać któryś z wyżej wymienionych objawów.

WAŻNA UWAGA: CO MÓWI EKSPERT OD KLESZCZY

Biolog, który jest ekspertem w dziedzinie anatomii i biologii kleszczy, spędził całe swoje życie na badaniu owadów i kleszczy/roztoczy na całym świecie. Ma on do powiedzenia następujące zdanie:

Kleszcz odrywa się, jeśli go podrażnimy, spróbujemy go zdusić lub zetrzeć. Nie można kleszcza udusić, ponieważ potrzebuje on bardzo mało tlenu. Trwałoby to kilka dni, a nie minut. Jeśli chcesz, aby kleszcz sam się odczepił, musi on rozpuścić "cement", który utrzymuje jego aparat gębowy w skórze.

Wydzielają one "cement" do skóry, kiedy przyczepiają się po raz pierwszy. To dlatego wyciągnięcie kleszcza wymaga użycia pewnej siły - ich aparat gębowy jest przyklejony do rany po ukąszeniu. Muszą więc rozpuścić "cement", aby uciec. Robią to poprzez wypluwanie treści żołądkowej do rany po ugryzieniu.

Ponieważ bakterie lub wirusy pozostają w żołądku kleszcza przez kilka godzin po jego przyczepieniu, nie chcesz, aby kleszcz przyniósł wirusa i wstrzyknął go tobie. Jeśli oderwiesz kleszcza we właściwy sposób, zanim patogeny wydostaną się z żołądka i dostaną się do ciebie, nie dojdzie do tego i nie zachorujesz.

Jeśli sprawisz, że kleszcz sam się odczepi, nakładając na niego wazelinę, masło shea lub olej kokosowy (jak sugeruje wiele stron), masz duże szanse zachorować do końca życia. Najlepszym podejściem jest częste sprawdzanie kleszczy i wyrywanie ich bezpieczną metodą.

Nie oszukuj się, nie czekaj i nigdy nie każ kleszczowi się odczepić.

Źródła: https://www.ctvnews.ca https://www.cdc.gov https://www.healthycanadians.gc.ca

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie z powodu prowizji, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Dariusz Balewski

Redakcja qqweb.pl

Portal poświęcony zdrowemu stylowi życia

Czy warto skorzystać z wyciskarek marki Cooksense?
Dlaczego warto pić świeże soki?
Jak działają wyciskarki?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu

kontakt@qqweb.pl