Jak ochrona przeciwsłoneczna może powodować raka skóry, a nie słońce!

Jak ochrona przeciwsłoneczna może powodować raka skóry, a nie słońce!

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2017 r.

Zanim posmarujesz się kolejną obfitą warstwą kremu przeciwsłonecznego na twarzy lub ciele i pójdziesz na słońce, musisz to przeczytać!

Jeśli pójdziesz do lokalnej drogerii i kupisz krem z filtrem przeciwsłonecznym dla siebie i swojej rodziny, istnieje duża szansa, że będzie on zawierał toksyczne substancje chemiczne, których Environmental Working Group's (EWG) 2011 Sunscreen Guide zaleca całkowicie unikać.

Dotyczy to zarówno produktów o wysokim SPF, jak i tych, które uchodzą za "naturalne". W rzeczywistości, EWG zaleca tylko 1 na 5 z ponad 600 ocenianych filtrów przeciwsłonecznych przeznaczonych do plażowania i uprawiania sportu. Niestety, wielu Amerykanów będzie nieświadomie kąpać swoje ciała w toksycznych i nieskutecznych kremach z filtrem przeciwsłonecznym, kiedy wyjdą na zewnątrz tego lata - ale nie musisz być jednym z nich.

Przewodnik po filtrach przeciwsłonecznych EWG może pomóc Ci określić, które filtry przeciwsłoneczne są niebezpieczne. Grupa zaleca zaledwie 20 procent z 600 ocenianych przez nią sportowych kremów przeciwsłonecznych.

Aby produkt mógł otrzymać wysokie noty, musiał być wolny od potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych. Nic dziwnego, że na liście produktów, których należy unikać, znalazło się kilka popularnych marek.

Oto, co mówi EWG:

Unikaj oxybenzonu i palmitynianu retinylu. Wiele skutecznych produktów zawiera jeden lub oba związki - oksybenzon i palmitynian retinylu - które EWG sugeruje szczególnie unikać. Według EWG oksybenzon zaburza gospodarkę hormonalną, a palmitynian retinylu jest formą witaminy A stosowaną miejscowo, która według niektórych badań na zwierzętach może być związana ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka skóry."

Sunscreen Could Be Causing Skin Cancer: Na co zwracać uwagę

W "Hali wstydu" EWG znajdują się produkty do ochrony przeciwsłonecznej, które uosabiają najgorsze z najgorszych, jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną. Możesz rozpoznać te produkty, zwracając uwagę na poniższe czerwone flagi:

1. Zawiera Oxybenzone Sześćdziesiąt pięć procent niemineralnych filtrów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku amerykańskim zawiera oksybenzon. Ta substancja chemiczna przenika przez skórę w dużych ilościach, potencjalnie wywołując reakcje alergiczne. Oxybenzone jest również substancją chemiczną potencjalnie zaburzającą gospodarkę hormonalną, która może powodować zaburzenia hormonalne i uszkodzenia komórek. Stwierdzono, że 97 procent Amerykanów jest odurzonych oxybenzonem, a naukowcy szczególnie odradzają stosowanie tej substancji chemicznej u dzieci, które są szczególnie narażone na działanie substancji chemicznych zaburzających gospodarkę hormonalną. Pisząc w Journal the Lancet, badacze zauważyli: "Rozważnie byłoby nie stosować oksybenzonu na duże powierzchnie skóry przez dłuższe i powtarzające się okresy czasu, chyba że nie jest dostępna żadna alternatywna ochrona. Nie może być dodatkowe obawy dla małych dzieci, które mają mniej dobrze rozwinięte procesy eliminacji i mają większą powierzchnię na masę ciała niż dorośli, w odniesieniu do dostępności ogólnoustrojowej dawki stosowanej miejscowo." 2. Zawiera witaminę A (palmitynian retinylu) Przemysł ochrony przeciwsłonecznej wykorzystuje witaminę A w swoich preparatach, ponieważ jest ona antyoksydantem, który, jak się uważa, spowalnia starzenie się skóry. Żywności i Leków (FDA) stwierdzono jednak, że forma witaminy A, palmitynian retinylu, stosowana w filtrach przeciwsłonecznych i wystawiona na działanie promieni słonecznych może przyspieszać rozwój zmian skórnych i nowotworów. Wniosek ten pochodzi z analizy EWG dotyczącej wyników badań przeprowadzonych przez FDA i Narodowy Program Toksykologiczny. Jak stwierdziła EWG w raporcie z 2011 roku: "Analiza etykiet produktów przeprowadzona przez EWG znajduje składniki retinoidów w setkach kremów przeciwsłonecznych, balsamach do skóry, pomadkach i filtrach przeciwsłonecznych do ust - wszystkie z nich stanowią zagrożenie dla skóry narażonej na działanie promieni słonecznych. W tym momencie NTP [National Toxicology Program] i FDA zainwestowały ponad dekadę w badania nad retinoidami, dochodząc do wniosku w styczniu 2011 r., że zarówno palmitynian retinylu, jak i kwas retinowy przyspieszają rozwój zmian nowotworowych i guzów. Rok po tym, jak EWG wszczęła alarm w sprawie palmitynianu retinylu, FDA nadal nie zajęła stanowiska w sprawie bezpieczeństwa stosowania retinoidów w kosmetykach. Grupy handlowe przemysłu ochrony przeciwsłonecznej nadal kwestionują ostrzeżenia EWG. Większość firm kosmetycznych nie usunęła tych składników z filtrów przeciwsłonecznych i innych produktów do pielęgnacji skóry i ust. EWG zaleca, aby konsumenci unikali produktów zawierających witaminę A, palmitynian retinylu i retinol." Wiele marek nadal zawierają palmitynian retinylu w swoich formułach, więc uważaj i zawsze sprawdzaj etykiety podczas zakupów produktów ochrony przeciwsłonecznej.

3. Syntetyczne i toksyczne substancje chemiczne

Inne syntetyczne substancje chemiczne, które są często stosowane w preparatach do ochrony przeciwsłonecznej, mogą dostać się do krwiobiegu i mogą powodować wszelkiego rodzaju niepożądane toksyczne skutki uboczne, w tym zaburzenia hormonalne.

Niektóre z tych substancji chemicznych obejmują:

  Metoksycynamonian oktylu (Octyl methoxycinnamate) Avobenzone Homosalat Oktisalat Oktokrylen Oktinoksatre

4. Nieodpowiednia ochrona przed promieniowaniem UVA Analiza EWG wykazała, że ponad 60 procent badanych produktów zapewnia niewystarczającą ochronę przed promieniowaniem UVA, a w rzeczywistości są one tak nieskuteczne, że nie zostałyby zatwierdzone na rynku europejskim. Istnieją dwa podstawowe rodzaje promieni UV pochodzących ze światła słonecznego, których należy się obawiać: wytwarzające witaminę D promienie UVB oraz uszkadzające skórę promienie UVA. Zarówno UVA, jak i UVB mogą powodować opaleniznę i poparzenia, chociaż UVB robi to znacznie szybciej. Jednak UVA wnika w skórę głębiej niż UVB i może być znacznie ważniejszym czynnikiem powodującym fotostarzenie, zmarszczki i nowotwory skóry. Ponieważ promieniowanie UVA jest z natury bardziej szkodliwe i utrzymuje się na wysokim poziomie przez cały dzień, stosowanie kremów z filtrem, które nie chronią przed UVA, nie przyniesie praktycznie żadnych korzyści i będzie szkodliwe dla Twojego ogólnego stanu zdrowia. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli używasz filtrów przeciwsłonecznych, musisz mieć pewność, że rzeczywiście otrzymujesz ochronę przed UVA. 5. Zbyt wysoki SPF lub w sprayu Wyższe filtry przeciwsłoneczne SPF (SPF 50+) nie są same w sobie szkodliwe, jednak istnieją dowody na to, że wyższy poziom ochrony daje ludziom złudne poczucie bezpieczeństwa, zachęcając ich do przebywania na słońcu dłużej niż powinni. W rzeczywistości badania sugerują, że osoby stosujące filtry przeciwsłoneczne o wysokim SPF są tak samo lub podobnie narażone na działanie promieni ultrafioletowych (UV) jak osoby stosujące produkty o niższym SPF. Odradzano stosowanie kremów przeciwsłonecznych w sprayu (lub w proszku), ponieważ potencjalnie toksyczne cząsteczki są uwalniane do powietrza, co sprawia, że łatwo je wdychać.

Jakie są najlepsze i najbezpieczniejsze filtry przeciwsłoneczne?

Po zakończeniu analizy, EWG stwierdziła:

"Najlepszym filtrem przeciwsłonecznym jest kapelusz i koszula. Zero wchłaniania chemikaliów przez skórę, żadnych pytań o to, czy działają."

Całkowicie popieram ten pogląd! Od dawna twierdzę, że jedną z najlepszych strategii ochrony przed słońcem jest w rzeczywistości nie filtr przeciwsłoneczny w ogóle, jest to noszenie odzieży lub znalezienie się w cieniu. Dzieje się tak właśnie dlatego, że - jak potwierdzają wyniki badań EWG - większość filtrów przeciwsłonecznych zawiera toksyczne substancje chemiczne, które mogą przyspieszać rozwój raka skóry lub przedostawać się do krwiobiegu, gdzie mogą zaburzać pracę hormonów.

Ponadto, ochrona, jaką zapewniają producenci kremów przeciwsłonecznych, jest często myląca.

Odzież bawełniana zapewnia około SPF 15. Innymi słowy, uzyskasz około 15-krotną normalną ochronę skóry przed słońcem, jeśli tylko przykryjesz swoje ciało odzieżą. Pamiętaj, że nawet jeśli masz na sobie odzież ochronną, nadal ważne jest, abyś obserwował swoją skórę pod kątem widocznych oznak poparzenia.

Istnieją jednak bezpieczniejsze opcje ochrony przeciwsłonecznej, które zapewniają bezpieczną ochronę przed słońcem w czasie, gdy nie możesz kontrolować ilości słońca, na które jesteś narażony przez ubranie. Na przykład, jeśli zabierasz swoje dzieci do wesołego miasteczka lub na plażę, możesz po prostu przebywać w bezpośrednim świetle słonecznym przez cały dzień.

Bezpieczny naturalny filtr przeciwsłoneczny

Inne bezpieczne składniki filtrów przeciwsłonecznych, które odżywiają Twoją skórę to m.in:

  Olej kokosowy olejek jojoba masło shea Witaminy D i E Olejek eukaliptusowy

Najlepszy i najgorszy wybór filtrów przeciwsłonecznych

Twoim najbezpieczniejszym i najlepszym wyborem do ochrony przeciwsłonecznej jest tlenek cynku. Unikaj jednak wersji nano, aby uniknąć potencjalnej toksyczności. Niestety, znalezienie produktu bez innych filtrów przeciwsłonecznych na bazie chemicznej może być trudne. Aby pomóc Ci wybrać produkt najlepszy dla Twojej rodziny, EWG przeprowadza coroczną ocenę filtrów przeciwsłonecznych w oparciu o ich skuteczność i bezpieczeństwo.

W tym roku sześćdziesiąt marek otrzymało od EWG ranking składników o niskim stopniu zagrożenia. Ich raport opublikował najlepsze i najgorsze wybory dla dzieci, ale tylko najlepsze wybory dla dorosłych.1, 2, 3 Oto próbka najlepszych i najgorszych:

Najlepsze plażowe i sportowe kremy przeciwsłoneczne dla dorosłych

  All Good Sunscreen i sztyft przeciwsłoneczny, SPF 30 i 50 All Terrain Aqua i TerraSport Sunscreens, SPF 30 Babo Botanicals Clear Zinc Sunscreen, SPF 30 Badger Sunscreen Cream and Lotion, SPF 25, 30 i 35 Bare Belly Organics, SPF 34 Beauty Without Cruelty, SPF 30 Kiss My Face Organics Mineral Sunscreen, SPF 30 Nature's Gate, filtr przeciwsłoneczny do twarzy, SPF 25 Tropical Sands Sunscreen and Facestick, SPF 30 Releve Organic Skincare, SPF 20 Star Naturals Sunscreen Stick, SPF 25

Najlepsze dla dzieci

  Adorable Baby Sunscreen lotion, SPF 30 All Good Kid's Sunscreen, SPF 33 All Terrain KidSport Sunscreen Lotion, SPF 30 ATTITUDE Little Ones 100% mineralna ochrona przeciwsłoneczna, SPF 30 BabyHampton Beach Bum Sunscreen, SPF 30 COOLA Suncare Baby Mineral Sunscreen, bezzapachowy krem nawilżający, SPF 50. Belly Button & Babies Sunscreen Lotion, SPF 30. Blue Lizard Australian Sunscreen, SPF 35. BurnOut Kids Physical Sunscreen, SPF 35. California Baby Super Sensitive Sunscreen, SPF 30. Goddess Garden Kids Sport Natural Sunscreen Lotion, SPF 30 Jersey Kids Mineral Sunscreen Lotion, SPF 30 Kiss My Face Organics Kids Mineral Sunscreen, SPF 30 Nurture My Body Baby Organic Sunscreen, SPF 32 Substance Baby Natural Sun Care Creme, SPF 30 Sunology Natural Sunscreen, Kids, SPF 50 Sunumbra Sunkids Natural Sunscreen, SPF 40 Thinksport for Kids Sunscreen, SPF 50 TruKid Sunny Days Sport Sunscreen, SPF 30

Najgorsze dla dzieci

W skali od 1 do 10, poniższe produkty uzyskały ocenę 7 lub wyższą (przy czym 10 jest najgorsze), ponieważ zawierały wysokie wartości SPF lub większe ilości dodatków oxybenzonu i palmitynianu retinylu.

  Banana Boat Kids Max Protect & Play Sunscreen Lotion, SPF 100** Coppertone Water Babies Sztyft przeciwsłoneczny, Wacky Foam i balsam z filtrem przeciwsłonecznym, SPF 55 CVS Baby Sunstick, krem i spray przeciwsłoneczny, SPF 55 Equate Kids Sztyft przeciwsłoneczny, SPF 55 Hampton Sun krem przeciwsłoneczny w mgiełce dla dzieci, SPF 70 Neutrogena Wet Skin Kids Spray i sztyft przeciwsłoneczny dla dzieci, SPF 70 Up & Up Kids Sunscreen Stick, SPF 55

**To był jedyny produkt, który otrzymał 10.

Dlaczego nie powinnaś nosić kremu z filtrem za każdym razem, gdy jesteś na zewnątrz?

Codzienne bezpieczne przebywanie na słońcu jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia, ponieważ ekspozycja na słońce pozwala Twojemu organizmowi w naturalny sposób wytwarzać zapas witaminy D.

Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Jeśli w ogóle spędziłeś jakikolwiek czas na mojej stronie, wiesz, że jestem zdecydowanym zwolennikiem optymalizacji poziomu witaminy D, ponieważ ma ona wpływ na tak wiele aspektów zdrowia. Na przykład, ten wspaniały składnik odżywczy jest znany z tego, że pomaga

  Wspomagać zdrowie układu sercowo-naczyniowego Wspomagać zdrowe funkcjonowanie nerek Wzmocnić siłę mięśni Promować zdrowe zęby Pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu ciśnienia krwi Pomagają utrzymać mocne i zdrowe kości Pomagają utrzymać zdrowy system odpornościowy Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Powyższa lista korzyści stanowi jedynie ułamek z wielu sposobów, na jakie witamina D pomaga zoptymalizować stan Twojego zdrowia. I chociaż witaminę D można pozyskiwać z naturalnych źródeł żywności lub z suplementów, eksperci są zgodni co do jednego: światło słoneczne jest zdecydowanie najlepszym sposobem pozyskiwania witaminy D. Tak zwani eksperci, którzy radzą Ci unikać wszelkiego światła słonecznego i religijnie stosować filtry przeciwsłoneczne, w rzeczywistości zachęcają Cię do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, a nie do jego obniżenia...

Na przestrzeni lat wiele badań potwierdziło, że odpowiednia ekspozycja na słońce może nawet pomóc w zapobieganiu rakowi skóry. Stwierdzono, że częstość występowania czerniaka zmniejsza się wraz z większą ekspozycją na słońce, natomiast stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może ją zwiększać.

Kluczem jest znalezienie zdrowej równowagi pomiędzy pozyskiwaniem wystarczającej ilości naturalnego światła słonecznego, aby zmaksymalizować produkcję witaminy D i utrzymać optymalny stan zdrowia, przy jednoczesnej ochronie przed uszkodzeniami, które powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Należy pamiętać, że gdy Twoja skóra zmieni kolor na najjaśniejszy odcień różu (jeśli jesteś rasy kaukaskiej), nadszedł czas, aby zejść ze słońca. Po przekroczeniu tego punktu ekspozycji Twój organizm nie będzie produkował więcej witaminy D i zaczniesz mieć uszkodzenia słoneczne. A oparzenia słoneczne w każdym miejscu na ciele nie są dobre dla zdrowia.

Źródła: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/06/06/do-you-know-which-sunscreen-products-to-avoid.aspx https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/04/22/new-study-shows-many-sunscreens-are-accelerating-not-preventing-cancer.aspx https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/06/08/the-truth-about-sunscreen-protection.aspx https://www.motherjones.com/environment/2016/05/sunscreen-best-uva-skin-cancer-protection-2016

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie z powodu prowizji, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Dariusz Balewski

Redakcja qqweb.pl

Portal poświęcony zdrowemu stylowi życia

Czy warto skorzystać z wyciskarek marki Cooksense?
Dlaczego warto pić świeże soki?
Jak działają wyciskarki?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu

kontakt@qqweb.pl