Wyciskarki do soków - jak wybrać, czym się kierować?

Wyciskarki do soków - jak wybrać, czym się kierować?

Świeży sok przygotowywany samodzielnie w domu, jest nieocenionym źródłem wszelkich witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i innych cennych substancji. W związku z tym, coraz więcej osób dla dobra swojego organizmu decyduje się na zakup wyciskarki do soków. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które warto rozważyć przed zakupem takiego urządzenia.

Wyciskarka do soków a sokowirówka

Wiele osób myli wyciskarkę do soków z sokowirówką. Tymczasem oba urządzenia różnią się zarówno sposobem działania, jak i typem uzyskiwanego soku. 

Wyciskarki do soków pozwalają na bezproblemowe wyciśnięcie soku z praktycznie każdej rośliny. Są w stanie wydobyć sok nawet z liści i łodyg, np. z natki pietruszki, szpinaku oraz  wszelkiego rodzaju ziół. Sokowirówka może w takim wypadku się zapchać i odmówić posłuszeństwa. Uzyskiwany za pomocą wyciskarki sok jest bardziej gęsty. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wyciskarki to urządzenia wolnoobrotowe. Ich praca jest zdecydowanie bardziej powolna, ale też dokładna, niż w przypadku sokowirówki. Oznacza to, że wyciskarki do soków pozwalają na spożytkowanie na sok większej części rośliny. W efekcie jest on bardziej odżywczy, a praca wyciskarki do soków produkuje mniejszą ilość odpadów. 

W związku z tym, decydując się na wybór urządzenia do wyciskania soków, należy mieć na uwadze to, jakiego rodzaju chce się uzyskać sok oraz z jakich dokładnie roślin. Wyciskarka jest bardziej wszechstronnym urządzeniem, ale jej praca trwa dłużej niż sokowirówki. Uzyskiwany sok jest gęsty, ale ma bardziej jednolita strukturę niż w przypadku soku z sokowirówki (klarowny sok i charakterystyczna pianka).

Jak wybrać moc wyciskarki do soków?

Wyciskarki o mniejszej mocy (150 -250 W) nadają się lepiej do miękkich owoców i mniej włóknistych warzyw. Natomiast te o mocy powyżej 350 - 400 W powinny poradzić sobie z praktycznie każdym wyzwaniem. Idealnie nadadzą się do soków z dużej ilości warzyw łączonych z zielonymi częściami roślin. Kwestia wyboru mocy nie dotyczy wyciskarek ręcznych. Można powiedzieć, że w ich przypadku wyznacznikiem mocy jest siła mięśni osoby, która ją obsługuje.

Wydajność - jedno czy dwuślimakowe?

Wyciskarki do soków mogą mieć konstrukcję jednoślimakową lub dwuślimakową. Te drugie zapewniają dokładniejsze rozdrabnianie roślin oraz jeszcze bardziej gęsty i odżywczy sok. Jednak niosą za sobą także większe rozmiary urządzenia oraz nieco trudniejszą procedurę czyszczenia. Warto dodać, że w niektórych modelach istnieje możliwość wymiany ślimaków, w celu dokładnego dopasowania ich do rodzaju aktualnie wyciskanych roślin.

Wyciskarki do soków - pozioma czy pionowa?

Wyciskarki - https://sklep.puregreen.pl/wyciskarki-do-sokow/ dzielą się także ze względu na sposób zamontowania ślimaka. W związku z tym wyróżnia się wyciskarki poziome i pionowe. Pionowe wyciskarki gorzej radzą sobie z roślinami bardzo włóknistymi i liściastymi. Wymagają ich uprzedniego ręcznego rozdrobnienia. Poziome wyciskarki do soków nie mają z nimi problemu. Pionowe wyciskarki mają zazwyczaj większy otwór do podawania roślin i działają nieco szybciej.

Jak widać, wybór właściwej wyciskarki do soków jest sprawą indywidualną i zależy od potrzeb danej osoby.

Dariusz Balewski

Redakcja qqweb.pl

Portal poświęcony zdrowemu stylowi życia

Czy warto skorzystać z wyciskarek marki Cooksense?
Dlaczego warto pić świeże soki?
Jak działają wyciskarki?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu

kontakt@qqweb.pl